Tribina pod nazivom „Organska hrana i gradske baštenske zajednice” održana je 5. decembra 2014. godine u Pančevu.
Posetioci su imali priliku da se upoznaju s konceptom gradskih baštenskih zajednica, osnivanjem i upravljanjem zajedničkim gradskim baštama u Srbiji i zagovaranjem sistematskog uključivanja gradskih bašta u lokalne urbanističke planove. Publika je čula naša iskustva i razloge za bavljenje organskim baštovanstvom ilustrovano sa dosta fotografija i utisaka iz bašte inicijatorki Baštališta.
Katarina Milenković iz “Baštališta” podsetila je da u svetu, trenutno više od polovine populacije živi u gradovima, a da je ono što je po njenom mišljenju uznemirujuće u tom podatku je činjenica da se veći deo hrane proizvodi van gradova. To znači da tu hranu morate transportovati u gradove, imate dodatne troškove, ali radi se i o “carbon footprint-u”, koji ta proizvodnja hrane ostavlja. „Koncept baštenskih zajednica omogućava poboljšanje kvaliteta života, u četiri kategorije. Prva je socijalna kategorija, jer su te zajednice mesto okupljanja ljudi, zatim ekonomska kategorija, jer ćete smanjiti troškove života. Tu su i ekološka kategorija, kao i zdravstvena.“, rekla je Milenkovićeva.
Na tribini je bilo reči o organskom voću i povrću, razlikama između organske proizvodnje i organskog baštovanstva, kao i kako se u urbanim sredinama može proizvoditi zdrava hrana, o čemu je pričala Sabina Kerić iz Baštališta. Između ostalog ona je ispričala da je prošla godina za ljude u “Baštalištu” bila velika škola, gde su iz sopstvenog iskustva mnogo naučili. Kako je rekla, shvatili su da ne žele da koriste baš sve preparate koje preporučuje organska proizvodnja. „Počeli smo da istražujemo, jednostavno nam se nisu dopale neke nus-pojave koje smo pročitali da postoje u određenim preparatima. Zato preparate ne koristimo u bašti. To je bio naš izbor i trudićemo se da istrajemo u njemu.“, istakla je Sabina Kerić.
Na tribini je predstavljena i porodica Vojnov iz Dolova koja na obodu Deliblatske peščare pokušava da uspostavi organsku proizvodnju. Bojan Vojnov, student Poljoprivrednog fakulteta na smeru organska proizvodnja je okupljene podsetio da poljoprivreda danas pruža širok spektar mogućnosti i da se u okviru poljoprivrede možete baviti različitim delatnostima. „Kažu da je ključna reč agrarne politike- multifunkcionalnost, gde privreda kao osnovna delatnost povlači i neke druge – turizam, ugostiteljstvo i druge.“, rekao je on.
Tribinu je organizovalo Udruženje građana “Drugi novi centar” iz Pančeva koje se bavi primenjenom ekologijom, održivim razvojem, zelenom ekonomijom i zdravim stilovima života. Bila je ovo dobra prilika da se Pančevaci upoznaju sa temama koje ih sudeći po posećenosti tribine zanimaju, a koje nisu u dovoljnoj meri zastupljene u medijima.
Fotografije sa tribine nalaze se našoj Facebook stranici, a snimak možete pogledati na našoj stranici Mediji o nama.